National championships 2016

DUATHLON STANDARD DISTANCE
(CAB Duathlon)
2016-04-24
ELITE - Women
1 WILTGEN Pia F25 CA Dudelange
2 KREMER Paule F25 TriLux
3 DZIADEK Anja F25 Trispeed Mamer
ELITE - Men
1 LIENERS Yannick M25 CA Belvaux
2 EWEN Jérôme M30 Celtic Diekirch
3 PAPI Dany M35 CA Belvaux
4 PADERHUBER Oliver M35 CA Belvaux
5 SVOBODA Timon M30 TriLux
F30
1 CLOSENER Cherryl CAE Grevenmacher
F45
1 ESCHETTE Sonny Trispeed Mamer
M18
1 HENSGEN Luc CA Schifflange
2 HENSGEN Gilles CA Schifflange
M25
1 LUCAS Claude TRIATHLON X3M
M30
1 JUNGBLUTH Eric Trispeed Mamer
2 OSWALD Tom CA Belvaux
M35
1 DA COSTA PINHEIRO Rogério CA Belvaux
2 SCHEUER Claude CAE Grevenmacher
3 HEBISCH Raoul CA Belvaux
M40
1 LANG Raphael CA Belvaux
2 SCHROEDER Christian CA Belvaux
3 FELLER Steve Celtic Diekirch
4 CLEMEN Daniel CAE Grevenmacher
5 SEIDEL Christian Trispeed Mamer
M45
1 THILL Serge CA Belvaux
2 OBERWEIS Werner Celtic Diekirch
3 MAAR Patrick CA Belvaux
4 HURRY Steven TriLux
M50
1 KIEFFER Alain CA Belvaux
2 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
3 KERSCHENMEYER Marc Celtic Diekirch
4 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
M55
1 MORDICONI Manuel CA Belvaux
M60
1 BARTOLINI Gian-Marco TRIATHLON X3M
Junior - Men
1 GORGES Oliver CA Belvaux
2 FRIES Noah Trispeed Mamer
3 BRUST Moris Celtic Diekirch
4 HAVE Nicolas TriLux
5 JUNCK Alex TriLux
Youth A - Boys
1 THULL Tim Celtic Diekirch
2 LEBRUN Pierre TriLux
Youth B - Girls
1 MAUS Laëtitia CA Belvaux
2 BERTON Nina Trispeed Mamer
3 WINKEL Helene TriLux
Youth B - Boys
1 LOGELIN Christophe Trispeed Mamer
2 KRÄMER Luca Celtic Diekirch
3 CARRE Tom Trispeed Mamer
Youth C - Girls
1 LANGER Jil TRIATHLON X3M
2 RIES Noémie CAE Grevenmacher
Youth C - Boys
1 DAX Charel Trispeed Mamer
2 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
3 CAUWE GOERES Valentin Trispeed Mamer
4 LAPLUME Metti Trispeed Mamer
Paraduathlon PT4 - Men
1 KURT Joe Trispeed Mamer
DUATHLON LONG DISTANCE
(Powerman Duathlon Hosingen)
2016-05-01
ELITE - Women
1 KLEIN Isabelle F30 TriLux
2 HOFFMANN Tania F40 TriLux
3 LICKER Martine F40 Trispeed Mamer
ELITE - Men
1 KROMBACH Christian M40 Trispeed Mamer
2 EWEN Jérôme M30 Celtic Diekirch
3 PAPI Dany M35 CA Belvaux
4 PADERHUBER Oliver M35 CA Belvaux
5 SVOBODA Timon M30 TriLux
F25
1 THILLMANN Lis CAE Grevenmacher
2 SCHMIT Michèle TriLux
F40
1 FLIES Sandra Celtic Diekirch
2 WEICHERDING Claudine TriLux
F50
1 SCHWARTZ Josiane CAE Grevenmacher
M25
1 SCHMIT Tom CAE Grevenmacher
M30
1 JUNGBLUTH Eric Trispeed Mamer
2 WAGNER Eric CAE Grevenmacher
3 MALLARDI Nicola CA Belvaux
M35
1 SCHEUER Claude CAE Grevenmacher
2 BERG Claude CA Belvaux
3 DE GROOTE Antoine TRIATHLON X3M
4 HEBISCH Raoul CA Belvaux
M40
1 BILTGEN Claude Celtic Diekirch
2 WURTH Claude TRIATHLON X3M
3 CLEMEN Daniel CAE Grevenmacher
4 NILLES Samuel TRIATHLON X3M
M45
1 THILL Serge CA Belvaux
2 MAAR Patrick CA Belvaux
3 PIECH Pascal Trispeed Mamer
4 HURRY Steven TriLux
M50
1 KIEFFER Alain CA Belvaux
2 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
3 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
4 KERSCHENMEYER Marc Celtic Diekirch
M60
1 BARTOLINI Gian-Marco TRIATHLON X3M
XL DUATHLON
(Ironman 70.3 Luxembourg)
2016-06-18
FEDERAL - Women
1 OVERBEEK Haitske F35 Trispeed Mamer
ELITE - Women
1 FLAMMANG Danièle F45 Trispeed Mamer
2 GLOESENER Jil F18 CS Luxembourg
3 KREMER Paule F25 TriLux
4 LICKER Martine F40 Trispeed Mamer
ELITE - Men
1 PETERS Neil M25 CS Luxembourg
2 GODART Olivier M40 TRIATHLON X3M
3 KROMBACH Christian M40 Trispeed Mamer
4 WAGNER Eric M30 CAE Grevenmacher
5 BENTNER Paul M35 Celtic Diekirch
6 KRIER Tom M18 Trispeed Mamer
7 DONDLINGER Thierry M35 CA Belvaux
F25
1 THILLMANN Lis CAE Grevenmacher
F30
1 FIORESE Laure CA Dudelange
F35
1 PHILIPPI Michèle CAE Grevenmacher
M18
1 MATHAY Dylan CAE Grevenmacher
2 BAUSTERT Gregory TriLux
M25
1 RAACH Jeff TriLux
2 GENOT Gilles CAE Grevenmacher
3 LUCAS Claude TRIATHLON X3M
4 SCHNEIDER Sebastian TriLux
M30
1 KOCH Yves TRIATHLON X3M
2 KRIPPLER Max CA Belvaux
3 GOLDSCHMIDT Christopher TriLux
4 RAACH Serge CA Belvaux
5 MALLARDI Nicola CA Belvaux
6 DAUPHIN Kevin CA Dudelange
M35
1 SCHEUER Claude CAE Grevenmacher
2 CAETANO Yves CA Dudelange
3 HAUMANN Hendrik TriLux
4 SIMON Romain CSN
5 DE GROOTE Antoine TRIATHLON X3M
6 HEBISCH Raoul CA Belvaux
7 JUNGEN Alain TRIATHLON X3M
M40
1 PIRENNE Christophe CA Dudelange
2 LEGRAND Eric Celtic Diekirch
3 FELLER Steve Celtic Diekirch
4 BILTGEN Claude Celtic Diekirch
5 NILLES Samuel TRIATHLON X3M
6 CALDERON Santi Celtic Diekirch
7 RISCHARD Christian CA Dudelange
8 CLEMEN Daniel CAE Grevenmacher
9 SEIDEL Christian Trispeed Mamer
10 MAYER Raoul Celtic Diekirch
M45
1 THILL Serge CA Belvaux
2 OBERWEIS Werner Celtic Diekirch
3 MAAR Patrick CA Belvaux
4 PIECH Pascal Trispeed Mamer
5 HURRY Steven TriLux
M50
1 KIEFFER Alain CA Belvaux
2 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
3 BAUSTERT Patrick TriLux
M55
1 LIENERS René CA Belvaux
2 DIEDERICH Marc TriLux
M60
1 SCHOCKMEL René TriLux
M65
1 SCHNEIDER Jean-Claude TriLux
TRIATHLON STANDARD DISTANCE
(Triathlon Echternach)
2016-07-02
ELITE - Women
1 WILTGEN Pia F25 CA Dudelange
2 MARGUE Sophie F25 CAE Grevenmacher
3 FLAMMANG Danièle F45 Trispeed Mamer
4 SCHLECHTER Lucie F35 TriLux
ELITE - Men
1 HALLER Bob M18 TRIATHLON X3M
2 LIENERS Yannick M25 CA Belvaux
3 KROMBACH Christian M40 Trispeed Mamer
4 KRIER Tom M18 Trispeed Mamer
5 BENTNER Paul M35 Celtic Diekirch
F18
1 GORGES Nina CA Belvaux
F45
1 ESCHETTE Sonny Trispeed Mamer
M18
1 BAUSTERT Gregory TriLux
M25
1 SCHMIT Tom CAE Grevenmacher
M30
1 PETERS Sam Trispeed Mamer
2 JUNGBLUTH Eric Trispeed Mamer
3 KOCH Yves TRIATHLON X3M
4 OSWALD Tom CA Belvaux
5 GOLDSCHMIDT Christopher TriLux
M35
1 JUNGEN Alain TRIATHLON X3M
2 HEBISCH Raoul CA Belvaux
M40
1 FELLER Steve Celtic Diekirch
2 SEIDEL Christian Trispeed Mamer
3 SCHEER Pascal CAPA Ettelbruck
M45
1 OBERWEIS Werner Celtic Diekirch
2 MAAR Patrick CA Belvaux
3 PIECH Pascal Trispeed Mamer
4 CLESSE Roger TRIATHLON X3M
5 FUNCK Marc Celtic Diekirch
M50
1 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
2 SCHARTZ Aloyse TriLux
3 BAUSTERT Patrick TriLux
M55
1 LIENERS René CA Belvaux
M60
1 BARTOLINI Gian-Marco TRIATHLON X3M
Junior - Men
1 GORGES Oliver CA Belvaux
2 MATHAY Dylan CAE Grevenmacher
3 JUNCK Alex TriLux
Youth A - Boys
1 HAVE Olivier TriLux
2 LEBRUN Pierre TriLux
Youth B - Girls
1 DANIËLS Eva TriLux
2 WINKEL Helene TriLux
3 HERMES Sophie Trispeed Mamer
4 BERTEMES Gwendolynn Celtic Diekirch
Youth B - Boys
1 LOGELIN Christophe Trispeed Mamer
2 CARRE Tom Trispeed Mamer
3 KRÄMER Luca Celtic Diekirch
Youth C - Girls
1 LANGER Jil TRIATHLON X3M
2 RIES Noémie CAE Grevenmacher
3 VAN DEN BOSSCHE Lou CAPA Ettelbruck
Youth C - Boys
1 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
2 CAUWE GOERES Valentin Trispeed Mamer
3 LAPLUME Metti Trispeed Mamer
Paratriathlon PT4 - Men
1 KURT Joe Trispeed Mamer