National championships 2019

AQUATHLON
(Aquathlon)
2019-01-20
ELITE - Women
1 DANIËLS Eva F18 TriLux
ELITE - Men
1 PAYET Gregor M18 Team Snooze
2 ZACHÄUS Stefan M25 Team Snooze
3 GORGES Oliver M18 TRIATHLON X3M
Paratriathlon PT4 - Men
1 KURT Joe Trispeed Mamer
CROSS DUATHLON
(CAB Cross Duathlon)
2019-03-03
ELITE - Women
1 COLJON Carmen F25 Celtic Diekirch
2 WILTGEN Pia F30 CA Dudelange
3 LICKER Martine F45 Trispeed Mamer
ELITE - Men
1 BERNARD Christopher M30 TRIATHLON X3M
2 EWEN Jérôme M30 Team Snooze
3 LUCAS Claude M30 TRIATHLON X3M
4 DESBORDES Joé M25 Team Snooze
M18
1 MATHAY Dylan Individuelle
M35
1 GAUDRON Jean-Luc TriLux
M40
1 BERG Claude CA Belvaux
2 WEISHAAR Alex TRIATHLON X3M
M50
1 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
2 SCHARTZ Aloyse TriLux
3 FUNCK Marc Celtic Diekirch
M55
1 LONGO Francesco Celtic Diekirch
M60
1 LIENERS René CA Belvaux
2 REDING Roland TriLux
M65
1 SCHNEIDER Jean-Claude TriLux
Youth A - Girls
1 HAU Sara CAE Grevenmacher
Youth A - Boys
1 CARRE Tom Trispeed Mamer
Youth B - Girls
1 ANDERSEN Jasmin Trispeed Mamer
2 BIVER Lou Trispeed Mamer
3 BARRETT-HAYES Kristina CS Luxembourg
Youth B - Boys
1 LANG David Trispeed Mamer
2 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
3 SEIDEL Luca TRIATHLON X3M
4 KERRENS Alex Trispeed Mamer
5 SMALLBONE Benjamin TRIATHLON X3M
6 WEISHAAR Leo TRIATHLON X3M
Youth C - Girls
1 NOTHUM Gwen Trispeed Mamer
2 PIECH Sarah Trispeed Mamer
3 MOUSEL Sarah Trispeed Mamer
Youth C - Boys
1 MEYLENDER Rick Trispeed Mamer
2 SCHILTZ Finn TRIATHLON X3M
3 LANG Yannis Trispeed Mamer
4 MURRAY James Trispeed Mamer
5 HEYART Tom CAE Grevenmacher
6 BUCCIARELLI Rémi Trispeed Mamer
Paratriathlon PT4 - Men
1 KURT Joe Trispeed Mamer
DUATHLON STANDARD DISTANCE
(Duathlon Junglinster)
2019-05-05
FEDERAL - Women
1 OVERBEEK Haitske F40 L'Hirondelle Schuttrange
ELITE - Women
1 EGILSDOTTIR Runa F40 TriLux
2 DZIADEK Anja F30 TriLux
3 ESCHETTE Sonny F45 TRIATHLON X3M
4 KREMER Paule F30 TriLux
ELITE - Men
1 PAYET Gregor M18 Team Snooze
2 EWEN Jérôme M30 Team Snooze
3 LIENERS Yannick M30 CA Belvaux
4 LUCAS Claude M30 TRIATHLON X3M
5 KROMBACH Christian M45 Team Snooze
6 BERNARD Christopher M30 TRIATHLON X3M
7 MOOG Steve M45 L'Hirondelle Schuttrange
8 DAVID-QUIGNON Jonas M35 TriLux
9 MUNOZ Luis M30 Team Snooze
F50
1 ZENNER Martine Trispeed Mamer
M30
1 RAACH Jeff L'Hirondelle Schuttrange
2 SCHMIT Tom CAE Grevenmacher
3 SANTOS Paulo Team Snooze
4 BRIGEOT Maxence Trispeed Mamer
5 GONDERINGER Eric Team Snooze
M35
1 KOCH Yves TRIATHLON X3M
2 GAUDRON Jean-Luc TriLux
3 KRIER Benoît CA Belvaux
4 FEHR Duc CA Belvaux
M40
1 KORNELIS Stefan Celtic Diekirch
2 HODGSON Gavin TRIATHLON X3M
3 WEISHAAR Alex TRIATHLON X3M
M50
1 KIEFFER Alain CA Belvaux
2 SCHARTZ Aloyse TriLux
3 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
4 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
5 MAJERUS René CAPA Ettelbruck
6 HURRY Steven TriLux
7 FUNCK Marc Celtic Diekirch
M55
1 ARMANO Mario TriLux
M60
1 LIENERS René CA Belvaux
M65
1 SCHNEIDER Jean-Claude TriLux
Junior - Men
1 GRANDJEAN Dorian Trispeed Mamer
Youth A - Boys
1 CARRE Tom Trispeed Mamer
2 LAPLUME Metti Trispeed Mamer
Youth B - Girls
1 KROMBACH Mara CS Luxembourg
2 RIES Noémie TRIATHLON X3M
3 VAN DEN BOSSCHE Lou CAPA Ettelbruck
4 ANDERSEN Jasmin Trispeed Mamer
5 BIVER Lou Trispeed Mamer
6 HIM Julia Trispeed Mamer
Youth B - Boys
1 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
2 LANG David Trispeed Mamer
3 SMALLBONE Benjamin TRIATHLON X3M
4 SEIDEL Luca TRIATHLON X3M
Youth C - Girls
1 NOTHUM Gwen Trispeed Mamer
2 MOUSEL Sarah Trispeed Mamer
3 PIECH Sarah Trispeed Mamer
Youth C - Boys
1 LANG Yannis Trispeed Mamer
2 STOFFEL Pol CA Dudelange
3 MEYLENDER Rick Trispeed Mamer
4 SCHILTZ Finn TRIATHLON X3M
5 HEYART Tom CAE Grevenmacher
TRIATHLON MIDDLE DISTANCE
(Ironman 70.3 Luxembourg)
2019-06-16
ELITE - Women
1 MARGUE Sophie F25 CAE Grevenmacher
2 DZIADEK Anja F30 TriLux
3 FLAMMANG Danièle F50 TRIATHLON X3M
4 COLBACH Claudine F40 L'Hirondelle Schuttrange
5 SCHWARTZ Catherine F25 CAE Grevenmacher
ELITE - Men
1 LUCAS Claude M30 TRIATHLON X3M
2 PAPI Dany M40 CA Belvaux
3 WEYLAND Christian M40 TRIATHLON X3M
F35
1 FIORESE Laure CA Dudelange
F45
1 JAFFKE Annette CAE Grevenmacher
F50
1 SCHWARTZ Josiane CAE Grevenmacher
M18
1 WEIS Luc L'Hirondelle Schuttrange
M30
1 SCHMIT Tom CAE Grevenmacher
2 KIEFFER Fabien CA Belvaux
3 PETERS Sam TRIATHLON X3M
4 JUNGBLUTH Eric Trispeed Mamer
5 RAACH Serge CA Belvaux
M35
1 KOCH Yves TRIATHLON X3M
2 GAUDRON Jean-Luc TriLux
3 SCHMITZ Jean-Claude TRIATHLON X3M
4 FEHR Duc CA Belvaux
M40
1 BERG Claude CA Belvaux
2 SCHEER Pascal CAPA Ettelbruck
3 CAETANO Yves TriLux
M45
1 MAJERUS Thierry CA Belvaux
2 BILTGEN Claude Celtic Diekirch
3 FELLER Steve Individuelle
M50
1 KIEFFER Alain CA Belvaux
2 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
3 HURRY Steven TriLux
4 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
M55
1 DAMME Roger CA Belvaux
2 LONGO Francesco Celtic Diekirch
M60
1 MICHEL Edouard Celtic Diekirch
M65
1 SCHNEIDER Jean-Claude TriLux
TRIATHLON SPRINT DISTANCE
(Triathlon Echternach)
2019-07-07
ELITE - Men
1 LIENERS Yannick M30 CA Belvaux
2 MATHAY Dylan M18 Individuelle
F50
1 WAGNER Evelyne TRIATHLON X3M
M35
1 KOCH Yves TRIATHLON X3M
2 KRIER Benoît CA Belvaux
3 FEHR Duc CA Belvaux
M40
1 SCHEER Pascal CAPA Ettelbruck
2 JUNGEN Alain TRIATHLON X3M
3 CRISCIONE Emanuele TriLux
M45
1 MOLTER Roland TriLux
M50
1 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
2 HAVE Claude TriLux
M60
1 LIENERS René CA Belvaux
2 ANTINORI Jeannot CA Belvaux
Youth A - Boys
1 CARRE Tom Trispeed Mamer
2 BOENTGES Kevin Trispeed Mamer
Paratriathlon PT4 - Men
1 KURT Joe Trispeed Mamer
TRIATHLON STANDARD DISTANCE
(Wämper Triathlon)
2019-08-18
ELITE - Women
1 JAFFKE Annette F45 CAE Grevenmacher
2 MARGUE Sophie F25 CAE Grevenmacher
3 FLAMMANG Danièle F50 TRIATHLON X3M
ELITE - Men
1 LAMBERTY Philippe M30 TRIATHLON X3M
2 LUCAS Claude M30 TRIATHLON X3M
3 MATHAY Dylan M18 Individuelle
4 KORNELIS Stefan M40 Celtic Diekirch
F40
1 WEICHERDING Claudine TriLux
F50
1 SCHWARTZ Josiane CAE Grevenmacher
M18
1 GRANDJEAN Dorian Trispeed Mamer
M30
1 PETERS Sam TRIATHLON X3M
M35
1 PADERHUBER Oliver CA Belvaux
2 FEHR Duc CA Belvaux
M40
1 SCHEER Pascal CAPA Ettelbruck
2 JUNGEN Alain TRIATHLON X3M
M45
1 FELLER Steve Individuelle
M50
1 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
2 SCHARTZ Aloyse TriLux
3 MAJERUS René CAPA Ettelbruck
M60
1 LIENERS René CA Belvaux
M65
1 SCHNEIDER Jean-Claude TriLux
Junior - Men
1 GRANDJEAN Dorian Trispeed Mamer
Youth B - Girls
1 KROMBACH Mara CS Luxembourg
2 VAN DEN BOSSCHE Lou CAPA Ettelbruck
3 HIM Julia Trispeed Mamer
Youth B - Boys
1 LANG David Trispeed Mamer
2 SMALLBONE Benjamin TRIATHLON X3M
3 SEIDEL Luca TRIATHLON X3M
4 WEISHAAR Leo TRIATHLON X3M
Youth C - Girls
1 KROMBACH Linda CS Luxembourg
2 MOUSEL Sarah Trispeed Mamer
Youth C - Boys
1 LANG Yannis Trispeed Mamer