National championships 2020

AQUATHLON
(Aquathlon)
2020-01-19
LUXEMBOURG - Women
1 DANIËLS Eva F18 TriLux
2 KROMBACH Mara YB Trispeed Mamer
3 NOTHUM Gwen YB Trispeed Mamer
LUXEMBOURG - Men
1 CAMBRESY Lucas M18 TriLux
2 CARRE Aurélien YA Trispeed Mamer
3 LANG David YB Trispeed Mamer
F18
1 DANIËLS Eva TriLux
M18
1 CAMBRESY Lucas TriLux
2 STAGGS Ted Trispeed Mamer
M50
1 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
2 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
M55
1 ORIGER Yves TRIATHLON X3M
CROSS DUATHLON
(CAB Cross Duathlon)
2020-01-26
LUXEMBOURG - Women
1 LIENERS Sandra F30 CA Belvaux
2 COLJON Carmen F25 Celtic Diekirch
LUXEMBOURG - Men
1 REICHLING Laurent M25 CA Belvaux
2 LIENERS Yannick M30 CA Belvaux
3 FLESCH Pol M25 Trispeed Mamer
F25
1 COLJON Carmen Celtic Diekirch
F30
1 LIENERS Sandra CA Belvaux
M18
1 CARRE Tom Trispeed Mamer
M25
1 REICHLING Laurent CA Belvaux
2 FLESCH Pol Trispeed Mamer
3 DESBORDES Joé Team Snooze
M30
1 LIENERS Yannick CA Belvaux
2 JODOCY Pascal CSN
M35
1 SCHARFE Tom Trispeed Mamer
M40
1 TANSON Pierre L'Hirondelle Schuttrange
2 DA COSTA PINHEIRO Rogério CA Belvaux
3 GAUDRON Jean-Luc TriLux
4 BERG Claude CA Belvaux
M45
1 PIRENNE Christophe CA Dudelange
M50
1 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
2 SCHARTZ Aloyse TriLux
3 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
M55
1 LONGO Francesco Celtic Diekirch
M60
1 LIENERS René CA Belvaux
Junior - Men
1 CARRE Tom Trispeed Mamer
Youth A - Boys
1 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
2 LAPLUME Metti Trispeed Mamer
Youth B - Girls
1 NOTHUM Gwen Trispeed Mamer
2 BUCCIARELLI Camille Trispeed Mamer
3 PIECH Sarah Trispeed Mamer
Youth B - Boys
1 LANG David Trispeed Mamer
2 SEIDEL Luca TRIATHLON X3M
3 MEYLENDER Rick Trispeed Mamer
4 SCHILTZ Finn TRIATHLON X3M
5 WEISHAAR Leo TRIATHLON X3M
6 STOFFEL Pol CA Dudelange
7 FOLEY Jack L'Hirondelle Schuttrange
Youth C - Girls
1 MOUSEL Sarah TRIATHLON X3M
2 BERENS Catherine Trispeed Mamer
3 HEYART Stella CAE Grevenmacher
Youth C - Boys
1 LANG Yannis Trispeed Mamer
2 HEYART Tom CAE Grevenmacher
3 SCHILTZ Charel CAE Grevenmacher
4 HENDRIKS Nils Trispeed Mamer
CROSS TRIATHLON
(Cross Triathlon Junglinster)
2020-09-26
LUXEMBOURG - Women
1 NOTHUM Gwen YB Trispeed Mamer
2 BUCCIARELLI Camille YB Trispeed Mamer
3 PIECH Sarah YB Trispeed Mamer
LUXEMBOURG - Men
1 HALLER Bob M25 TRIATHLON X3M
2 EWEN Jérôme M30 Team Snooze
3 LANG David YB Trispeed Mamer
M25
1 HALLER Bob TRIATHLON X3M
M30
1 EWEN Jérôme Team Snooze
M50
1 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
Youth A - Girls
1 RIES Noémie TRIATHLON X3M
Youth B - Girls
1 NOTHUM Gwen Trispeed Mamer
2 BUCCIARELLI Camille Trispeed Mamer
3 PIECH Sarah Trispeed Mamer
4 KROMBACH Mara Trispeed Mamer
Youth B - Boys
1 LANG David Trispeed Mamer
2 STOFFEL Pol CA Dudelange
3 WEISHAAR Leo TRIATHLON X3M
4 BONDARCHUK-DELRUE Alexeï Trispeed Mamer
Youth C - Girls
1 KROMBACH Linda CS Luxembourg
2 MOUSEL Sarah TRIATHLON X3M
3 BERENS Catherine Trispeed Mamer
4 SCHMITZ Misha Trispeed Mamer
5 HEYART Stella CAE Grevenmacher
Youth C - Boys
1 HEYART Tom CAE Grevenmacher
2 SCHILTZ Charel CAE Grevenmacher
3 BUCCIARELLI Rémi Trispeed Mamer
4 HENDRIKS Nils Trispeed Mamer
DUATHLON STANDARD DISTANCE
(Duathlon Junglinster)
2020-10-18
LUXEMBOURG - Women
1 MORES Jackie F35 TRIATHLON X3M
2 EGILSDOTTIR Runa F40 TriLux
3 DANIËLS Eva F18 TriLux
LUXEMBOURG - Men
1 HALLER Bob M25 TRIATHLON X3M
2 EWEN Jérôme M30 Team Snooze
3 ROSSIGNON Adrien M25 TriLux
F18
1 DANIËLS Eva TriLux
F35
1 MORES Jackie TRIATHLON X3M
M18
1 JUNCK Alex TriLux
2 GRANDJEAN Dorian Trispeed Mamer
3 BISSENER Pol Karibu Junglinster
M25
1 HALLER Bob TRIATHLON X3M
2 ROSSIGNON Adrien TriLux
3 GLODT Pit TRIATHLON X3M
4 GRÜN Raoul CA Belvaux
5 GILLEN Pit TriLux
6 DAMMÉ Laurent CA Belvaux
M30
1 EWEN Jérôme Team Snooze
2 KIEFFER Fabien CA Belvaux
3 GONDERINGER Eric Team Snooze
4 SANTOS Paulo Team Snooze
5 FELLER André CSN
6 NICOLA Gil Team Snooze
M35
1 CLAES Wouter CSN
2 SCHARFE Tom Trispeed Mamer
3 KRIER Benoît CA Belvaux
M40
1 PAPI Dany CA Belvaux
2 KORNELIS Stefan Celtic Diekirch
3 GAUDRON Jean-Luc TriLux
4 BERG Claude CA Belvaux
M45
1 MAJERUS Thierry CA Belvaux
M50
1 HIM Georges Trispeed Mamer
2 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
3 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
4 FUNCK Marc Celtic Diekirch
5 MOLTER Roland TriLux
M55
1 ARMANO Mario TriLux
2 DAMME Roger CA Belvaux
3 HAHN Norbert CSN
4 MAJERUS René CAPA Ettelbruck
M60
1 LIENERS René CA Belvaux
Junior - Men
1 BISSENER Pol Karibu Junglinster