National championships 2021

TRIATHLON MIDDLE DISTANCE
(Ironman 70.3 Luxembourg)
2021-09-11
LUXEMBOURG - Women
1 KLEIN Isabelle F35 TriLux
2 FLAMMANG Danièle F50 TRIATHLON X3M
3 SCHMIT Michèle F30 TRIATHLON X3M
LUXEMBOURG - Men
1 EWEN Jérôme M35 Team Snooze-VSD
2 LUCAS Claude M30 TRIATHLON X3M
3 PAPI Dany M40 CA Belvaux
F30
1 SCHMIT Michèle TRIATHLON X3M
F35
1 KLEIN Isabelle TriLux
F50
1 FLAMMANG Danièle TRIATHLON X3M
M18
1 MATHAY Dylan Individuelle
2 WEIS Luc TRIATHLON X3M
M25
1 ROSSIGNON Adrien TriLux
2 PERSURIC Sebastian TRIATHLON X3M
M30
1 LUCAS Claude TRIATHLON X3M
2 GONDERINGER Eric Team Snooze-VSD
M35
1 EWEN Jérôme Team Snooze-VSD
2 KOCH Yves TRIATHLON X3M
3 PETERS Sam TRIATHLON X3M
4 KRIER Benoît CA Belvaux
M40
1 PAPI Dany CA Belvaux
2 WEYLAND Christian TRIATHLON X3M
3 BERG Claude CA Belvaux
4 SCHARFE Tom Trispeed Mamer
5 KOHN Thierry CA Belvaux
6 DE GROOTE Antoine TRIATHLON X3M
M45
1 PIRENNE Christophe CA Dudelange
M50
1 MAJERUS Thierry CA Belvaux
2 HIM Georges Trispeed Mamer
M55
1 SCHARTZ Aloyse TriLux
2 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
M60
1 REDING Roland TriLux
TRIATHLON SPRINT DISTANCE
(Musel Triathlon Grevenmacher)
2021-10-02
LUXEMBOURG - Women
1 DANIËLS Eva F18 TriLux
2 DICKES Sally F30 Team Snooze-VSD
3 ECKER Samantha F25 TriLux
LUXEMBOURG - Men
1 HALLER Bob M25 TRIATHLON X3M
2 ROSSIGNON Adrien M25 TriLux
3 CAMBRESY Lucas M18 TriLux
F18
1 DANIËLS Eva TriLux
F25
1 ECKER Samantha TriLux
F30
1 DICKES Sally Team Snooze-VSD
M18
1 CAMBRESY Lucas TriLux
2 FRIEDEN Pol CAE Grevenmacher
3 REDLAFF Robert Trispeed Mamer
M25
1 HALLER Bob TRIATHLON X3M
2 ROSSIGNON Adrien TriLux
M30
1 GRÜN Raoul CA Belvaux
M40
1 MARX Steve TriLux
2 KOHN Thierry CA Belvaux
3 REISER Michael CAPA Ettelbruck
M55
1 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
2 HAVE Claude TriLux
3 FELTES Carlo TRIATHLON X3M
M60
1 LIENERS René CA Belvaux
Junior - Men
1 CAMBRESY Lucas TriLux
2 REDLAFF Robert Trispeed Mamer
Youth A - Girls
1 BUCCIARELLI Camille Trispeed Mamer
Youth A - Boys
1 WEISHAAR Leo TRIATHLON X3M
2 OCAKDAN Senay Celtic Diekirch
Youth B - Girls
1 KROMBACH Linda CS Luxembourg
2 MOUSEL Sarah TRIATHLON X3M
3 VICENTE SANZ Emma CS Luxembourg
4 BOTH Leni CAE Grevenmacher
Youth B - Boys
1 STOFFEL Pol Karibu Junglinster
2 HEYART Tom CAE Grevenmacher
3 MURRAY James Trispeed Mamer
4 MIRANDA KELLER Nils TriLux
5 SLIVA Mikulas TriLux
Youth C - Girls
1 PHILIPPART Enny Trispeed Mamer
2 HEYART Stella CAE Grevenmacher
3 NOTHUM June Trispeed Mamer
4 QUIRKE Mathilda TriLux
5 WEIS June Celtic Diekirch
Youth C - Boys
1 SCHILTZ Charel CAE Grevenmacher
2 GOERGEN Tim CAE Grevenmacher
3 VANOLST Emile Trispeed Mamer
4 HENDRIKS Nils Trispeed Mamer
5 HEMMEN Tun Celtic Diekirch
6 HANSEN Thibault CA Belvaux
7 KOSTER Mats CAE Grevenmacher
8 CECCOTTI Gaetano CAE Grevenmacher
Kids A - Girls
1 SCHILTZ Manon CAE Grevenmacher
2 DOWLING Eimear TriLux
3 RYBARCZYK Weronika TriLux
4 KAPINAJOVA Hana TRIATHLON X3M
Kids A - Boys
1 MOOG Paul CAE Grevenmacher
2 FOLMER Felix Trispeed Mamer
3 FERNANDEZ Tristen CAE Grevenmacher
4 HENDRIKS Maurice Trispeed Mamer
5 RATTINGER Noah TriLux
Kids B - Girls
1 BOCK Elise CAE Grevenmacher
2 HIGUERA Raquel TRIATHLON X3M
Kids B - Boys
1 GOERGEN Emil CAE Grevenmacher
DUATHLON STANDARD DISTANCE
(Duathlon Junglinster)
2021-10-17
LUXEMBOURG - Women
1 MORES Jackie F35 TRIATHLON X3M
2 DICKES Sally F30 Team Snooze-VSD
3 ECKER Samantha F25 TriLux
LUXEMBOURG - Men
1 HALLER Bob M25 TRIATHLON X3M
2 ROSSIGNON Adrien M25 TriLux
3 FELLMANN Pâris M18 CS Luxembourg
F25
1 ECKER Samantha TriLux
F30
1 DICKES Sally Team Snooze-VSD
F35
1 MORES Jackie TRIATHLON X3M
M18
1 FELLMANN Pâris CS Luxembourg
2 BRUST Moris TRIATHLON X3M
3 MINY Gilles TRIATHLON X3M
4 FRIEDEN Pol CAE Grevenmacher
5 GRANDJEAN Dorian Trispeed Mamer
6 BISSENER Pol Karibu Junglinster
M25
1 HALLER Bob TRIATHLON X3M
2 ROSSIGNON Adrien TriLux
3 GLODT Pit CSN
4 PERSURIC Sebastian TRIATHLON X3M
M35
1 KOCH Yves TRIATHLON X3M
2 CLAES Wouter CSN
M40
1 PAPI Dany CA Belvaux
2 GREISCH Tom CSN
3 GAUDRON Jean-Luc TriLux
4 BERG Claude CA Belvaux
5 SCHARFE Tom Trispeed Mamer
6 KOHN Thierry CA Belvaux
7 EVORA Carlos TRIATHLON X3M
M45
1 KIEFFER Claude TriLux
M50
1 HIM Georges Trispeed Mamer
2 FUNCK Marc Celtic Diekirch
M55
1 ARMANO Mario TriLux
2 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
3 SCHARTZ Aloyse TriLux
4 MAJERUS René CAPA Ettelbruck
Junior - Men
1 MINY Gilles TRIATHLON X3M
2 BISSENER Pol Karibu Junglinster
Youth A - Girls
1 KROMBACH Mara Trispeed Mamer
2 BUCCIARELLI Camille Trispeed Mamer
Youth A - Boys
1 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
2 LANG David Trispeed Mamer
Youth B - Girls
1 NOTHUM Gwen Trispeed Mamer
2 KROMBACH Linda CS Luxembourg
3 BERENS Catherine Trispeed Mamer
4 VICENTE SANZ Emma CS Luxembourg
5 MOUSEL Sarah TRIATHLON X3M
6 BOTH Leni CAE Grevenmacher
Youth B - Boys
1 STOFFEL Pol Karibu Junglinster
2 HEYART Tom CAE Grevenmacher
3 MARZINOTTO Enzo Mathieu TRIATHLON X3M
4 BUCCIARELLI Rémi Trispeed Mamer
Youth C - Girls
1 PHILIPPART Enny Trispeed Mamer
2 NOTHUM June Trispeed Mamer
3 HEYART Stella CAE Grevenmacher
Youth C - Boys
1 SCHILTZ Charel CAE Grevenmacher
2 VANOLST Emile Trispeed Mamer
3 GOERGEN Tim CAE Grevenmacher
4 KOMMES Paul Trispeed Mamer
5 HEMMEN Tun Celtic Diekirch
6 HANSEN Thibault CA Belvaux
7 KINTZLE Leo Trispeed Mamer
Kids A - Girls
1 SCHILTZ Manon CAE Grevenmacher
2 PIECH Leah Trispeed Mamer
Kids A - Boys
1 MOOG Paul CAE Grevenmacher
2 FOLMER Felix Trispeed Mamer
3 BOCK Guillaume CAE Grevenmacher
4 HENDRIKS Maurice Trispeed Mamer
Kids B - Girls
1 BOCK Elise CAE Grevenmacher
2 HIGUERA Raquel TRIATHLON X3M
Kids B - Boys
1 GOERGEN Emil CAE Grevenmacher