National championships 2022

AQUATHLON
(Aquathlon)
2022-01-16
LUXEMBOURG - Women
1 KROMBACH Mara YA Swimming Luxembourg
2 NOTHUM Gwen YA Trispeed Mamer
3 KROMBACH Linda YB Swimming Luxembourg
4 HERMES Sophie F18 CAE Grevenmacher
5 PIECH Sarah YA Trispeed Mamer
6 MOUSEL Sarah YB TEAM X3M SNOOZE
7 BERENS Catherine YB Trispeed Mamer
8 HEYART Stella YB CAE Grevenmacher
LUXEMBOURG - Men
1 HALLER Bob M25 TEAM X3M SNOOZE
2 CAMBRESY Lucas M18 TriLux
3 LANG David YA Trispeed Mamer
4 STOFFEL Pol YA Karibu Junglinster
5 CARRE Tom M18 Trispeed Mamer
6 PONTES Matheus M18 TriLux
7 HEYART Tom YB CAE Grevenmacher
8 LANG Yannis YB Trispeed Mamer
9 SCHILTZ Charel YB CAE Grevenmacher
10 WEISHAAR Leo YA TEAM X3M SNOOZE
11 ZIEKMAN BENITEZ Sebastian YB TriLux
12 MOOG Jules YB CAE Grevenmacher
13 MEYERS Tim YA TriLux
14 HENDRIKS Nils YB Trispeed Mamer
15 OCAKDAN Senay YA Celtic Diekirch
16 KOSTER Mats YB CAE Grevenmacher
F18
1 HERMES Sophie CAE Grevenmacher
M18
1 CAMBRESY Lucas TriLux
2 CARRE Tom Trispeed Mamer
3 PONTES Matheus TriLux
M25
1 HALLER Bob TEAM X3M SNOOZE
Junior - Men
1 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
Youth A - Girls
1 KROMBACH Mara Swimming Luxembourg
2 NOTHUM Gwen Trispeed Mamer
3 PIECH Sarah Trispeed Mamer
4 VICENTE SANZ Emma Swimming Luxembourg
Youth A - Boys
1 LANG David Trispeed Mamer
2 STOFFEL Pol Karibu Junglinster
3 WEISHAAR Leo TEAM X3M SNOOZE
4 MEYERS Tim TriLux
5 OCAKDAN Senay Celtic Diekirch
6 BONDARCHUK-DELRUE Alexeï Trispeed Mamer
Youth B - Girls
1 KROMBACH Linda Swimming Luxembourg
2 MOUSEL Sarah TEAM X3M SNOOZE
3 BERENS Catherine Trispeed Mamer
4 BOUWMEISTER Annebelle L'Hirondelle Schuttrange
5 HEYART Stella CAE Grevenmacher
Youth B - Boys
1 HEYART Tom CAE Grevenmacher
2 LANG Yannis Trispeed Mamer
3 SCHILTZ Charel CAE Grevenmacher
4 ZIEKMAN BENITEZ Sebastian TriLux
5 MOOG Jules CAE Grevenmacher
6 RABEAU Eliott Trispeed Mamer
7 HENDRIKS Nils Trispeed Mamer
8 MIRANDA KELLER Nils TriLux
9 KOSTER Mats CAE Grevenmacher
Youth C - Girls
1 PHILIPPART Enny Trispeed Mamer
2 SCHILTZ Manon CAE Grevenmacher
3 BOUWMEISTER Julianne L'Hirondelle Schuttrange
4 NOTHUM June Trispeed Mamer
5 PIECH Leah Trispeed Mamer
6 WEIS June Celtic Diekirch
7 CHRISTEN Chiara Trispeed Mamer
Youth C - Boys
1 GOERGEN Tim CAE Grevenmacher
2 HEMMEN Tun Celtic Diekirch
3 KEMMER Jason CAE Grevenmacher
4 STEINER Jan Celtic Diekirch
5 STEINER Tim Celtic Diekirch
6 HANSEN Thibault CA Belvaux
CROSS DUATHLON
(CAB Cross Duathlon)
2022-01-30
LUXEMBOURG - Women
1 LIENERS Sandra F30 CA Belvaux
LUXEMBOURG - Men
1 FLESCH Pol M25 Trispeed Mamer
2 LIENERS Yannick M30 CA Belvaux
3 FELLMANN Pâris M18 CS Luxembourg
4 EWEN Jérôme M35 TEAM X3M SNOOZE
5 CARRE Tom M18 Trispeed Mamer
6 LAMBERTY Philippe M30 TEAM X3M SNOOZE
7 VEIGAS Toni M30 CA Belvaux
8 BERG Claude M40 CA Belvaux
9 LIENERS René M60 CA Belvaux
10 SCHARFE Tom M40 Trispeed Mamer
F30
1 LIENERS Sandra CA Belvaux
M18
1 FELLMANN Pâris CS Luxembourg
2 CARRE Tom Trispeed Mamer
M25
1 FLESCH Pol Trispeed Mamer
M30
1 LIENERS Yannick CA Belvaux
2 LAMBERTY Philippe TEAM X3M SNOOZE
3 VEIGAS Toni CA Belvaux
M35
1 EWEN Jérôme TEAM X3M SNOOZE
M40
1 BERG Claude CA Belvaux
2 SCHARFE Tom Trispeed Mamer
M60
1 LIENERS René CA Belvaux
Junior - Men
1 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
Youth A - Girls
1 NOTHUM Gwen Trispeed Mamer
2 PIECH Sarah Trispeed Mamer
3 VICENTE SANZ Emma Swimming Luxembourg
4 SCHMITZ Anouk Trispeed Mamer
5 BIVER Lou Trispeed Mamer
Youth A - Boys
1 LANG David Trispeed Mamer
2 STOFFEL Pol Karibu Junglinster
3 OCAKDAN Senay Celtic Diekirch
Youth B - Girls
1 BERENS Catherine Trispeed Mamer
2 MOUSEL Sarah TEAM X3M SNOOZE
3 HEYART Stella CAE Grevenmacher
Youth B - Boys
1 HEYART Tom CAE Grevenmacher
2 SCHILTZ Charel CAE Grevenmacher
3 HENDRIKS Nils Trispeed Mamer
Youth C - Girls
1 PHILIPPART Enny Trispeed Mamer
2 NOTHUM June Trispeed Mamer
3 SCHILTZ Manon CAE Grevenmacher
4 CHRISTEN Chiara Trispeed Mamer
5 WEIS June Celtic Diekirch
Youth C - Boys
1 FLEMING Ben CS Luxembourg
2 MOOG Paul CAE Grevenmacher
3 GOERGEN Tim CAE Grevenmacher
4 HEMMEN Tun Celtic Diekirch
5 STEINER Jan Celtic Diekirch
6 STEINER Tim Celtic Diekirch
7 HANSEN Thibault CA Belvaux
8 KEMMER Jason CAE Grevenmacher
9 PETIT Charly Trispeed Mamer
10 BOCK Guillaume CAE Grevenmacher
11 MORBÉ Loris TEAM X3M SNOOZE
DUATHLON STANDARD DISTANCE
(Duathlon Junglinster)
2022-04-24
LUXEMBOURG - Women
1 DICKES Sally F30 TEAM X3M SNOOZE
2 ECKER Samantha F30 TEAM X3M SNOOZE
3 MAJERUS Diane F40 TriLux
LUXEMBOURG - Men
1 PAYET Gregor M25 TEAM X3M SNOOZE
2 RECKINGER Daniel M30 Celtic Diekirch
3 SANTOS Paulo M30 TEAM X3M SNOOZE
4 KIEFFER Alain M55 CA Belvaux
5 MAJERUS Thierry M50 TEAM X3M SNOOZE
6 HODGSON Gavin M40 TEAM X3M SNOOZE
7 BISSENER Pol M18 Karibu Junglinster
8 ARMANO Mario M60 TriLux
9 GOERGEN Marc M40 CAE Grevenmacher
10 DUHAUTPAS Pascal M50 TEAM X3M SNOOZE
11 KOHN Thierry M40 CA Belvaux
12 FELLER Pierre M35 CSN Clervaux
13 MAJERUS René M55 CAPA Ettelbruck
14 SCHARTZ Aloyse M55 TriLux
15 ORIGER Yves M60 TEAM X3M SNOOZE
16 KIES Alex M40 CSN Clervaux
F30
1 DICKES Sally TEAM X3M SNOOZE
2 ECKER Samantha TEAM X3M SNOOZE
F40
1 MAJERUS Diane TriLux
M18
1 BISSENER Pol Karibu Junglinster
M25
1 PAYET Gregor TEAM X3M SNOOZE
M30
1 RECKINGER Daniel Celtic Diekirch
2 SANTOS Paulo TEAM X3M SNOOZE
M35
1 FELLER Pierre CSN Clervaux
M40
1 HODGSON Gavin TEAM X3M SNOOZE
2 GOERGEN Marc CAE Grevenmacher
3 KOHN Thierry CA Belvaux
4 KIES Alex CSN Clervaux
M50
1 MAJERUS Thierry TEAM X3M SNOOZE
2 DUHAUTPAS Pascal TEAM X3M SNOOZE
M55
1 KIEFFER Alain CA Belvaux
2 MAJERUS René CAPA Ettelbruck
3 SCHARTZ Aloyse TriLux
M60
1 ARMANO Mario TriLux
2 ORIGER Yves TEAM X3M SNOOZE
Junior - Men
1 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
Youth A - Girls
1 KROMBACH Mara Swimming Luxembourg
2 VICENTE SANZ Emma Swimming Luxembourg
3 PIECH Sarah Trispeed Mamer
Youth A - Boys
1 LANG David Trispeed Mamer
2 STOFFEL Pol Karibu Junglinster
3 MEYERS Tim TriLux
Youth B - Girls
1 KROMBACH Linda Swimming Luxembourg
2 MOUSEL Sarah TEAM X3M SNOOZE
3 HEYART Stella CAE Grevenmacher
Youth B - Boys
1 HEYART Tom CAE Grevenmacher
2 LANG Yannis Trispeed Mamer
3 SCHILTZ Charel CAE Grevenmacher
4 HENDRIKS Nils Trispeed Mamer
5 ZIEKMAN BENITEZ Sebastian TriLux
Youth C - Girls
1 KROMBACH Eva Swimming Luxembourg
2 SCHILTZ Manon CAE Grevenmacher
3 WEIS June Celtic Diekirch
4 RYBARCZYK Weronika TriLux
Youth C - Boys
1 VANOLST Emile Trispeed Mamer
2 GOERGEN Tim CAE Grevenmacher
3 FLEMING Ben CS Luxembourg
4 HEMMEN Tun Celtic Diekirch
5 STEINER Jan Celtic Diekirch
6 STEINER Tim Celtic Diekirch
7 KEMMER Jason CAE Grevenmacher
8 BOCK Guillaume CAE Grevenmacher
MIDDLE DISTANCE TRIATHLON
(Ironman 70.3 Luxembourg)
2022-06-18
LUXEMBOURG - Women
1 ECKER Samantha F30 TEAM X3M SNOOZE
2 WHITEHOUSE Elisa F35 TEAM X3M SNOOZE
3 DICKES Sally F30 TEAM X3M SNOOZE
4 SCHWARTZ-RIES Josiane F55 CAE Grevenmacher
LUXEMBOURG - Men
1 ROSSIGNON Adrien M25 TEAM X3M SNOOZE
2 LUCAS Claude M30 TEAM X3M SNOOZE
3 SANTOS Paulo M30 TEAM X3M SNOOZE
4 KOCH Yves M35 TEAM X3M SNOOZE
5 WEIS Luc M18 TEAM X3M SNOOZE
6 KIEFFER Fabien M35 CA Belvaux
7 BERG Claude M40 CA Belvaux
8 GAUDRON Jean-Luc M40 TriLux
9 DIERICKX Jérôme M45 L'Hirondelle Schuttrange
10 VEIGAS Toni M30 CA Belvaux
11 FELLER Pierre M35 CSN Clervaux
12 PERSURIC Sebastian M30 TEAM X3M SNOOZE
13 GOERGEN Marc M40 CAE Grevenmacher
14 KRIPPLER Max M35 CA Belvaux
15 MODARD Jean M50 Trispeed Mamer
16 LAPLUME Christian M55 Trispeed Mamer
17 JACOBY Philippe M35 TEAM X3M SNOOZE
18 CLAES Wouter M35 CSN Clervaux
19 REISER Michael M40 CAPA Ettelbruck
20 FELLER André M30 CSN Clervaux
21 KIES Alex M40 CSN Clervaux
22 SCHARTZ Aloyse M55 TriLux
23 BILTGEN Claude M45 Celtic Diekirch
24 ORIGER Yves M60 TEAM X3M SNOOZE
25 BIEL Robert M45 CA Belvaux
26 FELTES Carlo M55 TEAM X3M SNOOZE
27 HAU Claude M50 CAE Grevenmacher
F30
1 ECKER Samantha TEAM X3M SNOOZE
2 DICKES Sally TEAM X3M SNOOZE
F35
1 WHITEHOUSE Elisa TEAM X3M SNOOZE
F55
1 SCHWARTZ-RIES Josiane CAE Grevenmacher
M18
1 WEIS Luc TEAM X3M SNOOZE
M25
1 ROSSIGNON Adrien TEAM X3M SNOOZE
M30
1 LUCAS Claude TEAM X3M SNOOZE
2 SANTOS Paulo TEAM X3M SNOOZE
3 VEIGAS Toni CA Belvaux
4 PERSURIC Sebastian TEAM X3M SNOOZE
5 FELLER André CSN Clervaux
M35
1 KOCH Yves TEAM X3M SNOOZE
2 KIEFFER Fabien CA Belvaux
3 FELLER Pierre CSN Clervaux
4 KRIPPLER Max CA Belvaux
5 JACOBY Philippe TEAM X3M SNOOZE
6 CLAES Wouter CSN Clervaux
M40
1 BERG Claude CA Belvaux
2 GAUDRON Jean-Luc TriLux
3 GOERGEN Marc CAE Grevenmacher
4 REISER Michael CAPA Ettelbruck
5 KIES Alex CSN Clervaux
M45
1 DIERICKX Jérôme L'Hirondelle Schuttrange
2 BILTGEN Claude Celtic Diekirch
3 BIEL Robert CA Belvaux
M50
1 MODARD Jean Trispeed Mamer
2 HAU Claude CAE Grevenmacher
M55
1 LAPLUME Christian Trispeed Mamer
2 SCHARTZ Aloyse TriLux
3 FELTES Carlo TEAM X3M SNOOZE
M60
1 ORIGER Yves TEAM X3M SNOOZE
SPRINT DISTANCE TRIATHLON
(Triathlon Echternach)
2022-07-02
LUXEMBOURG - Women
1 NOTHUM Gwen YA Trispeed Mamer
2 PIECH Sarah YA Trispeed Mamer
3 VAN DEN BOSSCHE Lou F18 Swimming Luxembourg
4 LÉONARD Lis YA Swimming Luxembourg
5 BOTH Leni YA CAE Grevenmacher
LUXEMBOURG - Men
1 HALLER Bob M25 TEAM X3M SNOOZE
2 LANG David YA Trispeed Mamer
3 CARRE Aurélien M18 Trispeed Mamer
4 CARRE Tom M18 Trispeed Mamer
5 LIENERS Yannick M30 CA Belvaux
6 STOFFEL Pol YA Karibu Junglinster
7 KOCH Yves M35 TEAM X3M SNOOZE
8 PATRICIO Daniel M30 CA Belvaux
9 VEIGAS Toni M30 CA Belvaux
10 RECKINGER Daniel M30 Celtic Diekirch
11 MARX Steve M40 TEAM X3M SNOOZE
12 MEYERS Tim YA TriLux
13 GILLEN Pit M30 CAE Grevenmacher
14 KOHN Thierry M40 CA Belvaux
15 KRIER Benoît M35 CA Belvaux
16 REISER Michael M40 CAPA Ettelbruck
17 MANGEN Joé Tim YA Trispeed Mamer
18 SCHARTZ Aloyse M55 TriLux
19 LIENERS René M60 CA Belvaux
20 HAU Claude M50 CAE Grevenmacher
21 STEMMLER Roland M55 TEAM X3M SNOOZE
22 FELTES Carlo M55 TEAM X3M SNOOZE
23 FEHR Duc M40 CA Belvaux
F18
1 VAN DEN BOSSCHE Lou Swimming Luxembourg
M18
1 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
2 CARRE Tom Trispeed Mamer
M25
1 HALLER Bob TEAM X3M SNOOZE
M30
1 LIENERS Yannick CA Belvaux
2 PATRICIO Daniel CA Belvaux
3 VEIGAS Toni CA Belvaux
4 RECKINGER Daniel Celtic Diekirch
5 GILLEN Pit CAE Grevenmacher
M35
1 KOCH Yves TEAM X3M SNOOZE
2 KRIER Benoît CA Belvaux
M40
1 MARX Steve TEAM X3M SNOOZE
2 KOHN Thierry CA Belvaux
3 REISER Michael CAPA Ettelbruck
4 FEHR Duc CA Belvaux
M50
1 HAU Claude CAE Grevenmacher
M55
1 SCHARTZ Aloyse TriLux
2 STEMMLER Roland TEAM X3M SNOOZE
3 FELTES Carlo TEAM X3M SNOOZE
M60
1 LIENERS René CA Belvaux
Junior - Women
1 VAN DEN BOSSCHE Lou Swimming Luxembourg
Junior - Men
1 CARRE Aurélien Trispeed Mamer
2 VIGUIER Elyan Trispeed Mamer
Youth A - Girls
1 NOTHUM Gwen Trispeed Mamer
2 VICENTE SANZ Emma Swimming Luxembourg
3 PIECH Sarah Trispeed Mamer
4 LÉONARD Lis Swimming Luxembourg
5 BOTH Leni CAE Grevenmacher
Youth A - Boys
1 LANG David Trispeed Mamer
2 SMALLBONE Benjamin TEAM X3M SNOOZE
3 STOFFEL Pol Karibu Junglinster
4 MEYERS Tim TriLux
5 MANGEN Joé Tim Trispeed Mamer